JASZUNY na Wileńszczyźnie, tam gdzie stoi odnowiony Pałac Balińskich, którego lokatorami byli Wielcy Bracia Śniadeccy, tu gdzie młody Julek Słowacki spotykał się z piękną Ludwiką Śniadecką, znajduje się Polskie Gimnazjum im. Michała Balińskiego. Szkoła powstała w 1900 roku, przetrwała rusyfikację w czasie zaborów, krótką radość z odzyskanej przez Polskę wolności, okupację radziecką i niemiecką, okres władzy radzieckiej z obowiązkowym nauczaniem w języku rosyjskim a obecnie w wolnej Litwie jest szkołą polską.

W roku 1988, jeszcze za władzy radzieckiej, z inicjatywy polskich nauczycieli i rodziców powstaje Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca “GROMADA”  Za swój nadrzędny cel „Gromada” uważała niesienie artystycznych wzruszeń ludziom oraz ukazywanie  piękna polskich pieśni i tańca, a także słowa ojczystego,  tym samym zaszczepiając miłość do ziemi ojczystej, bez której, jak mówi poetka, można żyć, ale „… mieć serce puste jak orzeszek”

Przez 20 lat Zespół aktywnie występował  na Litwie i w Polsce. Niestety, z powodu braku specjalistów i niezbędnych funduszy Zespół przestał istnieć. Po 14-tu latach Zespół odrodził się – a jakie są potrzeby? spójrzcie na załączoną informację wicedyrektora szkoły Andżeli Dajlidko.

KOLEŻANKI, KOLEDZY  –  CZŁONKOWIE ZNP,

Zbliża się 105-ta Rocznica Niepodległości Polski, która jest doskonałą okazją  do zamanifestowania naszej Związkowej więzi z polskimi szkołami na Wileńszczyźnie.

RAZEM !!!  WESPRZYJMY DZIAŁALNOŚĆ  ZESPOŁU „GROMADA, POLSKIE GIMNAZJUM w JASZUNACH, NASZYCH  RODAKÓW.

Naszą odpowiedzią na problemy niech będzie  organizacja zbiórki pieniędzy na działalność  Zespołu “GROMADA”.

Deklarowane wpłaty należy dokonać na konto bankowe:   Okręgu Pomorskiego ZNP

Numer konta ban :  21  1020  1811  0000  0702  0234  9967  BANK PKO BP  z dopiskiem :  “Gromada – Litwa”

Termin zakończenia zbiórki :  do 31 października 2023 r. r.

Dziękujemy !  Z koleżeńskim pozdrowieniem,

– Elżbieta Markowska, Marek Ćwiek,  Andrzej Gryguć, Adam Zygmunt