Równo miesiąc, bo od 15 marca br. trwały rozmowy ZNP w UO z władzami Uniwersytetu Opolskiego na temat podwyżek na pracowników. To okres burzliwych dyskusji. Co jednak najważniejsze, jest ich pozytywny efekt.

Na mocy podpisanego dziś porozumienia subwencja w wysokości 38 284 500  zł przeznaczona będzie na finansowanie podwyżek pracowników oraz na zwiększenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Podwyżki obowiązywać będą od 1 stycznia 2024 r. W grupie nauczycieli akademickich wyniosą minimum 26 %, a pracowników nie będących nauczycielami akademickimi 16 %. Dotyczyć one będą pracowników zatrudnionych na dzień 1 stycznia 2024 i pozostających w stosunku pracy w dni zawarcia porozumienia.

Uzyskany efekt był możliwy dzięki podobnemu zdaniu na temat podziału subwencji obu organizacji związkowych działających na naszej uczelni.

Przypomnijmy, że walka o poprawę naszych wynagrodzeń to nie tylko ten ostatni miesiąc. ZNP w UO już w grudniu 2021 roku zorganizował pikietę pod Collegium Maius, a w październiku 2022 roku czynnie uczestniczyliśmy w Miasteczku Edukacyjnym i proteście pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki.

To nie koniec naszych działań. Nie kończy się walka o poprawę sytuacji bytowej pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Zapowiadamy dalsze działania, które będą miały na celu zwiększenie nakładów ministerialnych, co ma wpłynąć oczywiście na nasze wynagrodzenia.