Minister nauki podpisał rozporządzenie w sprawie określenia minimalnej wysokości wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni publicznej. Przewiduje ono podniesienie płac od 1 stycznia 2024 r. o 30 proc. Oznacza to, że wynagrodzenie profesora wzrośnie z obecnego poziomu 7 210 zł do 9 370 zł. Środki na podwyżki pensji nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych zostały zabezpieczone w ustawie budżetowej na 2024 r.

Wynagrodzenia w systemie szkolnictwa wyższego

Z minimalnym wynagrodzeniem profesora są skorelowane wynagrodzenia nauczycieli akademickich i pracowników naukowych PAN oraz inne świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego.

Zgodnie z ustawą prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym że dla:

• profesora uczelni – nie niższa niż 83 proc.
  • adiunkta – nie niższa niż 73 proc.
    – tego wynagrodzenia.

Określone w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie profesorskie wpływa także na szereg innych świadczeń w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, np. na wysokość:

• łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student,
  • miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni,
  • dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora,
  • wynagrodzenia w postępowaniach awansowych,
  • miesięcznego stypendium doktoranckiego.

Faktyczną wysokość wynagrodzeń w uczelniach publicznych kształtują samodzielnie władze uczelni w ramach posiadanej w tym zakresie autonomii, indywidualnie w odniesieniu do każdego pracownika i z uwzględnieniem posiadanych zasobów finansowych.

Wynagrodzenie pracownika uczelni publicznej

Podstawowe wynagrodzenie pracownika uczelni publicznej składa się z wynagrodzenia zasadniczego (nie może być niższe od minimum ustawowego) i dodatku za staż pracy, które stanowią stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo nauczyciel akademicki w uczelni publicznej może otrzymywać dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe albo godziny nadliczbowe, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych bądź inne dodatki, jeżeli zostały określone w zakładowym układzie zbiorowym pracy albo regulaminie wynagradzania, które stanowią zmienne składniki wynagrodzenia.

Planowany wzrost wynagrodzeń

Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia nauczyciela akademickiego w poszczególnych grupach stanowisk po planowanej podwyżce będzie wyglądała następująco:

• profesor – 9 370,00 zł – wzrost kwotowy o 2 160,00 zł,
  • profesor uczelni – 7 777,10 zł – wzrost kwotowy o 1 792,80 zł,
  • adiunkt – 6 840,10 zł – wzrost kwotowy o 1 576,80 zł,
  • asystent, wykładowca – 4 685,00 zł – wzrost kwotowy o 1 080,00 zł.

Przedstawiona tabela prezentuje wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczyciela akademickiego w poszczególnych grupach stanowisk według stanu obecnego oraz po planowanej 30-proc. podwyżce wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora w uczelni publicznej.

Stanowisko Obecne wynagrodzenie minimalne Projektowane wynagrodzenie minimalne Wzrost kwotowy
profesor
(100 proc. stawki)
7 210,00 9 370,00 2 160,00